Závislost na mobilním telefonu především u mladých lidí je velmi diskutované téma. A rozhodně není žádných pochyb o tom, že k ní v mnoha případech skutečně dochází. Bohužel, jak tomu v podobných případech bývá, postižený si svou situaci ani neuvědomuje. To však může znamenat, že i my na něm můžeme být závislí. Koneckonců se to nevyhýbá ani dospělým. A jen málokdo má dostatečnou míru sebekritiky, aby se na sebe dokázal s odstupem podívat a problém si přiznat. Vzhledem k tomu, že se jedná o napohled neškodný fenomén bez nějakých silných vedlejších účinků, na rozdíl například od alkoholu či cigaret, zůstává dlouho neobjeven i příbuznými a přáteli. Přitom může být stejně nebezpečný, jako kterákoliv jiná závislost.
Jak tedy funguje? Jednoduše. Oběť se cítí nesvá, pokud nemá mobil u sebe. Tráví na něm čím dál více času, což začíná zasahovat i do pracovního či školního života. Výsledkem je snížený pracovní výkon, což znamená značné problémy. Je tedy jasné, že se vyplatí dávat pozor na to, abychom se nestali závislými. Jak ale zjistit, zda jimi již nejsme? Existuje poměrně jednoduchý test, který však vyžaduje vložení důvěry v jinou osobu a také určitou míru sebezapření.
Test spočívá v tom, že svůj telefon svěříte na nějakou dobu oné osobě, a pozorujete, jak se budete cítit. Pokud znervózníte, budete celí nesví, pak to znamená, že určitá míra závislosti tu je. Podle síly pocitů pak můžeme určit, jak moc závislí vlastně jsme. Pokud budou naše projevy silnější, pak se rozhodně vyplatí situaci konzultovat s odborníkem. Rozhodně se však nesnažte zbavit se jí sami, například pomocí „technologického detoxu“. Ten totiž funguje jen v raných stádiích, kdy ještě pouto není tak silné. Jinak nadělá více škody než užitku. V každém případě je dobré si pamatovat, že se jedná pouze o přístroj, který lze poměrně snadno nahradit, často i lepším modelem. Není tedy třeba na něm příliš lpět.