Framil

Čím méně má člověk peněz, tím více má potíží. Protože má každý z nás své nezbytné se životem související potřeby, jež se jinak než za peníze uspokojit nedají.

Kolagen pro hezčí pleť

Kolagen je základní bílkovinou našeho těla. U dospělého tvoří asi 25-30 % všech bílkovin, u dětí je to o něco málo méně, asi 20-25 %. Kolagen je důležitý pro stavbu kostí, kůže, chrupavek, ale také třeba zubů. Důležitou součástí je také ve stěnách cév, kde zajišťuje jejich odolnost proti i krevnímu tlaku. Vytváří se především v buňkách, které jsou součástí pojivové tkáně, mezi patří již zmíněné chrupavky, šlachy atd. Jelikož se jedná o běžnou bílkovinu tvoří se v buňkách jako všechny ostatní proteiny.

péče o pleť

Ze všeho nejdříve se v jádře, v naše DNA najde místo, tzv. gen, který zodpovídá za vznik kolagenu. Ten se přepíše, což je děj, který se nazývá transkripce. Takto vzniká mRNA, která se dostane do cytoplazmy buněk na ribozomy, kde se postupně podle toho, co je napsané v mRNA připojují jednotlivé aminokyseliny, které jsou stavebními kameny všech bílkovin. Poté se tento výtvor přesune do endoplazmatického retikula, kde se uskuteční určité úpravy. U těchto úprav je velmi důležitý vitamín C. Pokud v těle není přítomen, bude pokulhávat také syntéza kolagenu, což bude způsobovat tzv. kurděje neboli skorbut. To se projevuje špatným hojením ran, vypadáváním zubů, a nakonec i smrtí (tyto příznaky se objevovaly u námořníků, kteří se dlouhodobě plavili na lodích bez přístupu k čerstvému ovoci a zelenině). Poté se kolagen dostává do oblasti extracelulární matrix, kde zajišťuje odolnost dané tkáně proti tahu a také její pevnost.

péče o pleť

Právě úbytek kolagenu v kůži s přibývajícími roky, tak je základním kamenem při vzniku vrásek. Důležitý pak je také fakt, že kolagen se od období růstu téměř neobnovuje a dále netvoří. Proto se mnoho žen v určitém věku uchýlí k doplňkům stravy obsahujícím kolagen. Jde o dobrý krok, ovšem daný kolagen musí být kvalitní a dobře stravitelný. Vhodnou formou může být například kolagen v prášku, který si můžete přidat třeba do svého oblíbeného smoothie.