Framil

Čím méně má člověk peněz, tím více má potíží. Protože má každý z nás své nezbytné se životem související potřeby, jež se jinak než za peníze uspokojit nedají.

Co nepatří do kanalizace

Každá domácnost platí tzv. vodné a stočné. Co je vodné, to je asi všem jasné, je to voda, která do domácnosti přiteče vodovodními trubkami, a stočné je to, co odchází z naší domácnosti. Jenže do kanalizace často odchází věci, které nemají v odpadních trubkách co dělat.

Každý pracovník havarijní služby vám řekne, že největší problém ucpávání kanalizace jsou papírové vlhčené ubrousky, které se používají na ošetření zadečků miminek. Rodiče si to neuvědomují, ale vlhčené kapesníky se v kanalizaci nerozpustí jako běžný toaletní papír a pokud se jeden vlhčený kapesník zachytí někde v kanalizačním potrubí, rychle se na něm přichytí další havárie je na světě, trubka se ucpe. Pracovníci havarijní služby musí potrubí protlačit tlakovou vodou a věřte, že to není žádná příjemná práce, ale to asi tušíte, protože ucpe-li se potrubí, máte už pravděpodobně „voňavý“ sklep, a ještě dlouho budete na havárii vzpomínat. Ale aspoň si příště na vlhčené ubrousky dáte pozor.

voda

Druhým problémem je vylévání zbytků kávy do odpadu. Tzv. lógr se nerozpustí, ani když do odpadu nalejete nejrůznější prostředky z drogerie, které na ucpaný odpad např. bramborovými slupkami pomohou, ale ne na kávu. Pokud se k tomu přidá třetí problém, a to je použitý olej, máte odpad ucpaný rychleji, než si myslíte.

potrubí

Vylévat do odpadu použitý olej nebo tuk po smažení, to už v dnešní době opravdu nemusíte. Můžete využít trik, že do dřezu dáte alobal, vytvarujete dle odpadního otvoru a olej z pánve na něj vylejete. Po vychladnutí olej jen do alobalu zabalíte a vyhodíte do koše. Mnohem správnější ale je, použitý olej sbírat do láhve a jednou za čas jej odnést do speciálního kontejneru, které už dnes běžně najdeme vedle kontejner na plast.

Kanalizace by měla sloužit t pouze na použitou vodu z domácnosti, ze dřezu, z pračky či z vany, a na odpad z WC, ale tam jen toaletní papír.